Calibro'ya Yeni Font Ekleme

15:43
Merhaba,
Bugünkü yazımla birlikte blogumun içeriğini de zenginleştirmek adına okuduğum kitaplardan, izlediğim filmlerden de söz etmeye çalışacağım.
Daha önce telefonumdan ve tabletimden sürdürdüğüm elektronik kitap macerama nisan ayında satın aldığım Calibro Lux Touch ile devam ediyorum. Bu süre zarfında telefon ve tablete göre daha az yorulduğumu söyleyebilirim. Calibro deneyimimi başka bir yazıda aktarmayı düşündüğüm için şimdi size biraz teknik bir bilgiden söz etmek istiyorum.
Calibro ile okurken, sık sık gözüm yazı fontuna takılıyordu. Acaba farklı bir yazı fontu denesem nasıl olur demiştim. Biraz araştırmadan sonra kendime deneme amaçlı üç font seçtim: Calibri, Times New Roman ve Google'ın yeni fontu Literata. Calibri ve Times New Roman fontlarının e-ink( elektronik mürekkep) teknolojisine sahip cihazlar için biraz özelleştirilmiş hallerini buldum. Bu özelleştirmeler ile fontlar olduğundan biraz daha kalın ve böylece ekranda daha da tok bir görüntü oluşmasını sağlıyor. 
Cihazıma eklediğim bu yazı fontlarını buradan indirebilirsiniz.

Peki nasıl yapacağız? 
* Öncelikle Calibro'yu açıyoruz ve usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz.
* Cihazın ekranında beliren yazıdan "PC Bağlantısı"nı seçin ve bilgisayarınızda Calibro çıkacaktır. Onu açın.
 *Şimdi adres çubuğumuza sağ tıklıyoruz ve adresi değiştir diyoruz.
* Adresimizin sonunda "system" yazıyoruz. Tırnak işaretleri olmayacak. Daha sonra Enter tuşumuza basıyoruz. Örneğin benim bilgisayarımda G:\system olarak görünüyor.
*Bu aşamadan itibaren çok dikkatli olmalıyız. Çünkü burası Calibro'nun sistem ayarlarının bulunduğu klasördeyiz. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız kesinlikle başka bir dosyayı değiştirmeyin.
* Fontları atacağımız klasör, zaten adı belli: Fonts. Bu klasöre giriyoruz.  Bu klasörün içerisinde bir de adobe dosyası var. Ancak klasörün içinde de klasör var deyip, aldanıp da onun içine fontlarınızı atmayın. Sadece font klasörüne girin ve indirdiğiniz herhangi bir fontu klasörün içine sürükleyin.
(Bu fonts klasörümüzün içi, adobe klasörüne girmiyoruz.)
  
 Bu ekran görüntüsü, fontların nerede olması gerektiğini daha iyi açıklıyor diye düşünüyorum.
* Fontlarımızı klasörümüze attıktan sonra, cihazı güvenle kaldır deyip cihazın bilgisayar ile olan bağlantısını kesiyoruz. 
Peki fontlarımızı nerede ve nasıl göreceğiz?
Öncelikle cihazımızda kitap okurken bu ayarlamaları yapacağımızı belirtmek isterim.
Ayarları seçiyoruz.
Yazı tipi seçeneğini seçiyoruz.
Şimdi burada fontlarımızı yüklemeden önce göreceğiniz yazı tipleri böyle :
Fontlarımızı  doğru bir şekilde yüklediysek listemizde çıkmaları gerekiyor:
 Şimdi bakalım yeni fontlarımız nasıl görünüyormuş?
Bunları da beğenebilirsiniz...

0 güzel fikir

Belki sen de düşüncelerini yazarsın.

Takipçilerim

Bu gadget'ta bir hata oluştu